Statistica se bazeaza pe cazurile raportate de persoane cu varste cuprinse intre 16-74 de ani, care locuiesc in gospodarii cu cel putin un copil in grija.
Totodata, din studiu reiese faptul ca ca doar 3% dintre familiile din Romania care au in grija copii folosesc software de control parental sau filtrare a continutului web, potrivit MEDIAFAX.
La nivelul UE, 14% dintre persoanele responsabile utilizeaza software de control parental, insa cazurile raportate de copii care acceseaza continut inadecvat sau intra in contact cu persoane periculoase au o incidenta de 5%, potrivit Eurostat.
Cele mai multe astfel de cazuri s-au inregistrat in Italia (11%), urmata de Letonia (9%) si Bulgaria (8%), iar cele mai putine in Cipru si Cehia (1%). In Luxemburg, Slovenia, Danemarca, Franta, Finlanda si Austria, intre 20 si 25% dintre gospodarii folosesc softuri de filtrare pentru copii.
Sursa: 9am.ro
De ce ajung femeile din România la psiholog. ”Trăim într-o cultură în care femeia e învățată să pună nevoile celorlalți înainte”
Metroul bucureștean scurtează drumul spre prevenția cancerelor asociate infecției cu HPV
“Love Fair”, târgul caritabil care schimbă soarta animalelor fără stăpân
Țările din Europa în care se fac cele mai multe transplanturi de celule stem. Pe ce loc e România?